Научиться понимать молитвы — 3-я молитва Макария Великого

К Тебе, Владыко Человеколюбче, от сна востав прибегаю и на дела Твоя подвизаюся милосердием Твоим, и молюся Тебе: помози ми на всякое время, во всякой вещи, и избави мя от всякия мирския злыя вещи и диавольскаго поспешения, и спаси мя, и введи в Царство Твое вечное. Ты бо еси мой Сотворитель и всякому благу Промысленник и Податель, о Тебе же всё упование мое, и Тебе славу возсылаю, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Прибегаюприхожу, ища помощи, обращаюсь за помощью.

Подвизаюся милосердием Твоимто есть по милости Твоей.

Диавольскаго поспешения — содействия диавола, диавольского соблазна (поспешение — помощь, в достижении чего-либо).

ПромысленникПромыслитель.

О Тебе же всё упование моев Тебе — вся моя надежда.

К Тебе, Владыко Человеколюбче… прибегаю… Хотя в современном языке сохранился глагол прибегать, прибегнуть (прибегнуть к решительным мерам), как и родственное слово прибежище, — смысл слова, его внутренняя форма обычно ускользает от нашего сознания. Детское восприятие, всякая тварь употребляются в языке Церкви для обозначения всего созданного Богом мира — земного и небесного, видимого и невидимого.